7

Kadında Cinsel İşlev Bozuklukları

Kadınların %30-%60 ı, yaşamları boyunca en az bir cinsel işlev bozukluğu yaşamaktadır. Cinsel istek bozukluğu ve uyarılma bozuklukları en sık görülen cinsel işlev bozukluklarıdır. Ülkemizde kadınlarda en sık başvuru nedeni ise vajinismustur.

  • Kadında Cinsel İstek Bozukluğu: Kişinin yaşı ve hayat koşulları dikkate alınarak sürekli ya da tekrarlayan bir şekilde cinsel istekte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmaması durumudur.

  • Kadında Cinsel Tiksinti Bozukluğu: Sürekli ya da tekrarlayıcı bir şekilde cinsel partner ile genital ilişki kurmaktan tiksinti duyma ve bundan tümüyle kaçınma olarak tanımlanır. Kadın cinsel ilişki olasılığı ile karşılaştığında kaygı, korku ve iğrenme yaşar.

  • Kadında Cinsel Uyarılma Bozukluğu: Sürekli olarak veya tekrarlayıcı biçimde cinsel uyarılmanın cinsel etkinlik bitene kadar sürdürülememesidir. Sıklıkla orgazm bozukluğu ile birlikte görülür.

  • Kadında Orgazm Bozukluğu: Olağan bir cinsel uyarılma evresinden sonra orgazmın sürekli ya da yineleyici bir biçimde gecikmesi ya da hiç olmamasıdır.

  • Vajinismus: Vajinismus vajinaya giriş denendiğinde vajinayı çevreleyen kaslarda yineleyici ya da sürekli bir biçimde istemsiz kasılmaların olmasıdır. Bu durum çoğunlukla cinsel ilişkiye izin vermez ve kadının kendi isteği ile geçirebileceği bir kasılma değildir. Esas sorun vajinanın girişindeki kasların istemsiz kasılmasıdır fakat bu duruma tüm bedende kasılma, bacakların kapanması, titreme, korku, çarpıntı, bulantı, ağlama ve fenalık hissi gibi belirtiler eşlik edebilir.

Vajinismus kadın cinsel işlev bozuklukları arasında en sık görülen ve tedavi açısından en yüz güldürücü sorundur. Cinsel terapi çoğunlukla çift görüşmesi şeklinde sürdürülür ve sonuç hızlı alınır.